Y/YL-TYST/12
Click here to view Applications at the Site/Building
Section 12A Application
Application No.
Y/YL-TYST/12
Plan Area
Tong Yan San Tsuen
District
Tuen Mun & Yuen Long West District
Date of Application Received
26/03/2026
Location
Lot 398 RP and 2188 in D.D. 121, Tai Tao Tsuen, Hung Shui Kiu, Yuen Long
Proposal
To rezone the application site from "Comprehensive Development Area" and "Green Belt" to "Residential (Group A) 4" and to amend the Notes of the zone applicable to the site